Slavíme 25 let v České republice + soutěž

Už je to 25 let od doby, kdy jsme vstoupili na československý trh. Ve stejném roce jako jsme odstartovali svoji českou kapitolu, tedy 1992, se Československo poprvé připojilo k internetu a filmovou novinkou byli Černí baroni. V Brazílii se právě narodila fotbalová hvězda Neymar, v Česku pak zase reprezentační brankář Petr Mrázek. Lucie Bílá nás tenkrát vyzývala k návštěvě Petřínu v hitu „Láska je láska“ a Karel Gott ukázal jaké to je „Když muž se ženou snídá“. Od té doby jsme společně oslavili vznik samostatné České republiky, spustili webové stránky a představili nespočet produktů.

A protože neradi slavíme sami, připravili jsme si pro vás soutěž o lístky na naši párty 16. 5. v klubu SaSaZu, kde zahraje kapela Kryštof. Bližší informace naleznete na našem facebookovém profilu.

Teď si ale pojďme zmapovat ty nejdůležitější události předchozích 25 let.

1992 – 30. dubna 1992 – den, kdy Dell vstupuje na Československý trh. Rok 1992 je zároveň rokem, kdy je Michael Dell PC Magazinem zvolen „Mužem roku 1992.“

1993 –V roce, který máme všichni spojený se vznikem České republiky, neleníme a představujeme stolní počítače Dell Optiplex a Dell Dimension. Dosahujeme také jednoho prvenství – stáváme se 5. největším prodejcem PC na světě.

1994 – Uvádíme novou řadu serverů PowerEdge a také první model notebooku Dell Latitude XP. Cena tehdejšího špičkového notebooku Latitude XP začínala na 91 900 Kč!

1995 – Expandujeme! V roce 1995 jsme rozšířili své působení v Americe, Evropě i Asii. Zároveň jsme představili notebook Dell Latitude XPI P120.

1996 – Patříme mezi průkopníky v prodeji přes internet – od roku 1996 si můžete naše produkty pořídit také online. Jen 6 měsíců po spuštění naší webové stránky www.dell.com činí náš denní obrat 1 000 000 dolarů.

1997 – V tomto roce jsme pokořili první desítku, tedy desítku milionů – vyexpedovali jsme už 10 miliontý počítač! Patříte mezi uživatele, kteří si potrpí na graficky náročné aplikace? Tak to by se vám mohla zalíbit naše řada pracovních stanicí Dell Precision.

1998 – Stěhujeme se! Z původní adresy Osadní 12A na Praze 7 se našim novým sídlem stává Praha 8, konkrétně Sokolovská 84 – 86. Představujeme také úložiště PowerVault series a tím kompletujeme svou nabídku pro datová centra.

1999 – Nejen, že jsme největším dodavatelem pracovních stanic, ale začínáme poskytovat i technickou podporu přes internet.

2000 – Jubilejní rok je zásadním i pro nás – internetový prodej na www.dell.com dosahuje objemu 40 milionů dolarů denně, čímž se řadíme mezi největší internetové prodejce na světě. Představujeme také displej s největším rozlišením na trhu Inspiron 5000e a radost děláme těm, kteří používají mobilní zařízení – integrujeme do nich vestavěnou wifi!

2001 –  Michael Dell je v Praze! Takové titulky jste si mohli v roce 2001 přečíst v novinách. Zakladatel a CEO společnosti přijel do Prahy, aby se sešel s českými zaměstnanci Dellu a klíčovými zákazníky. A co dalšího jste se mohli dočíst? Třeba to, že jsme se stali největším prodejcem počítačů na světě!

2002 – „Když jsem v telefonu zaslechl hlas pana Vinkla ze společnosti DELL, hned mi bylo jasné, že má nějaký trumf, kterým chce naši redakci potěšit a možná i ohromit a jak se hned za chvíli ukázalo, měl jsem pravdu.“ Tak zněla slova redaktora, když jsme představili nový notebook Dell C840! A velikost RAM paměti? Už tenkrát dosahovala 512 MB! A nezanedbávali jsme ani podnikový sektor a představili jsme první model „žiletek“ Dell Bade Server – PowerEdge 1655MC.

2003 – Rok plný změn – pražská pobočka se potřetí stěhuje – tentokrát na Prahu 11, do ulice V Parku 2294/4. Mění se také název společnosti, z Dell Computer se stává Dell, Inc. Máme i vlastní tiskárny, které vznikly ve spolupráci se společností Lexmark. Kromě změn a novinek také slavíme – projektory Dell mají 1. narozeniny.

2004 – Posloucháte rádi hudbu kdykoliv a kdekoliv? To by se vám mohl líbit náš nový MP3 přehrávač The Pocket DJ 5, který disponuje pamětí celých 5GB a váží pouhých 125 g!

2005 – Magazín Fortune udělal průzkum a zjistil, která americká společnost je tou nejobdivovanější. Ano, není to nikdo jiný než Dell. Kromě toho, že jsme nejobdivovanější společností, uvádíme na trh notebook Latitude X1.

2006 – Opět získáváme prvenství, tentokrát je Dell ČR vyhodnocen nejlepší pobočkou společnosti v regionu EMEA. A co dalšího nás čeká? Firma roste a to si vyžaduje stěhování do větších prostor. Ano, opět měníme adresu. Stále nás  naleznete v ulici V Parku, tentokrát ale na čísle 2325/16.  Doplnili jsme také své portfolio notebooků o Alienware, nejvýkonnější herní notebook.

2007 – Patříte mezi malé nebo střední podnikatele? Právě pro vás uvádíme na trh notebooky a stolní počítače VOSTRO. Chcete, aby byl váš notebook jeden den žlutý a druhý den zase červený? Žádný problém, představujeme notebooky INSPIRON s barevnými a vyměnitelnými kryty.

2008 – Tento rok je pro nás ve znamení partnerů – spouštíme totiž partnerský program Dell Partner Direct. Do našeho týmu se v lednu přidala společnost EqualLogic, vedoucí producent vysokovýkonných iSCSI SAN systémů. Zkrátka nepřichází ani notebooky – představujeme řadu Latitude E.

2009 – Firemní zákazníci jsou s námi spokojeni, a proto se stáváme jejich jedničkou. Kromě toho si u nás můžete pořídit ty nejtenčí notebooky na světě – Adamo a Latitude Z.

2010 – Co nám ještě chybí? Tablety! Proto vstupujeme i na tento trh a představujeme tablety STREAK. Rok 2006 je také rokem akvizic. Které společnosti se staly naší součástí? Například Boomi, Exanet, InSite ONE, KACE, Ocarina Networks, Scaletent či Compellent.

2011 – Abychom mohli využívat nových technologií, je nejdříve potřeba je vyvinout. Proto investujeme 1 miliardu dolarů právě do jejich výzkumu a vývoje. Pokračujeme v rozšiřování našeho týmu, který se zabývá podnikovými řešeními a akvírujeme firmy SecureWorks, RNA Networks či Force10 Networks.

2012 – A je to tady! Slavíme 20 let Dellu v České republice! Ve stejný rok také přichází 12. generace serverů Dell PowerEdge a ultratenký a ultravýkonný Ultrabook XPS 13.

2013 – Dell kupuje Dell – počítačovou společnost kupuje konsorcium, které vede zakladatel Michael Dell. Je libo tiché a malé datové centrum, které se vám vejde do kanceláře pod stůl? Přesně takové jsme představili – PowerEdge VRTX. A co dalšího jsme uvedli na trh? Notebook Dell Inspirion 11z, který lze využívat i jako tablet, 4K monitor Dell UltraSharp 32 anebo Dell SonicWALL SuperMassive 9000 – novou generaci firewallů.

2014 – Po oslavách 20 let Dellu v České republice slavíme znovu! A to 30 let existence Dellu! Kromě oslav také pracujeme  – uvádíme na trh nejtenčí tablet na světě, nejen, že jeho tloušťka je pouhých 6mm, ale má také 3D foťák! Představujeme také úložiště Dell EqualLogic PS6210, které v ČR získalo ocenění IT produkt roku 2014.

2015 – Sportujeme a chystáme akvizici! V hokejovém turnaji Srdce na dlani náš tým Dell vyhrává a získáváme vítěznou trofej. Kromě sportu se zaměřujeme také na akvizice a oznamujeme záměr za 67 miliard dolarů koupit firmu EMC. Zároveň na trh uvádíme nejmenší 13palcový notebook na světě – XPS 13.

2016 – Plány na koupi společnosti EMC se mění v realitu – z Dellu se stává Dell Technologies a tím vzniká největší soukromě vlastněná technologická firma. V Praze se v říjnu koná první české Dell EMC Forum.

2017 – Letos nás čekají další oslavy – 30. dubna je to právě čtvrtstoletí ode dne, kdy jsme vstoupili na český, tehdy ještě československý trh. Rozhodně neusínáme na vavřínech a chystáme pro vás spoustu novinek, tak vzhůru do další pětadvacítky!

Za 25 let se změnilo hodně, ale lídr zůstává pořád stejný!

A nezapomeňte se přihlásit do naší facebookové soutěže o lístky na naši oslavu 16. 5. v klubu SaSaZu.

About the Author: Dell Technologies